Network Mühendisleri Arıyoruz. İlgilenen adaylar, özgeçmişlerini cv@btegitim.com adresine gönderebilirler. || MORTEN BILGI VE ILETISIM HIZMETLERI A.S. olarak Cisco'nun Doğu Avrupa bölgesinde Gold Partner'i olarak sertifika aldığımızı gururla paylaşıyoruz. || 1 Eylül itibarıyla kısıtlı sayıda kontenjan ile CCIE lab sınavlarına giriş başlıyor.

BLOG

Cisco Umbrella

Günümüzde ofis dışı çalışan sayıları giderek artıyor. Bununla birlikte uygulamalar ve altyapılar bulut ortamına taşınıyor. Bu durum da SaaS uygulamalarının kullanımı artırmaktadır. Artık çalışanlar işlerini halletmek için kurumsal ağa bağlanmalarına gerek kalmadan Office 365 gibi bulut uygulamalarını kullanıyorlar. Bulut kullanımı nedeniyle birçok şirket şube trafiğini merkeze getirmeyi tercih etmiyor. Bunun yerine şubelere direkt internet erişimi veriyor. Kullanıcılar genellikle doğrudan internete bağlandıkları için kötü amaçlı yazılımlara karşı tehdit altında oluyorlar.                                 Altyapı, uygulamalar ve veriler gibi güvenliğin de bulut ortamına geçmesi gerekiyordu. Cisco OpenDNS’i 2015 yılında satın aldıktan sonra adını Umbrella olarak değiştirdi. Bu tarih itibari ile Umbrella, Cisco’nun Secure Internet Gatewa... Daha fazla »

Cisco SecureX ile Tüm Güvenlik Ürünlerinizin Görünürlüğünü Arttırın!

Cisco SecureX platformu ağınızda bulunan tüm güvenlik ürünleri ile entegre olarak görünürlüğü arttırdığı gibi, güvenlik analizleri yapmakta, tehditleri tespit edip bu tehtidlere yanıt verme sürecini hızlandırmak için iş akışlarını otomatize etmektedir.Cisco’nun cloud çözümü olarak sunduğu SecureX, bilgi güvenliği yöneticilerinin yaşamakta olduğu karmaşıklıkları giderme yöntemlerini basitleştiren ve görünürlüğü tek noktada toplayan bir platformdur. Cisco SecureX'in tehdit yanıtı özelliği, tehdit araştırmalarını ve yanıtlarını basitleştirmek için Cisco Güvenlik ürünleri arasındaki entegrasyonları otomatikleştiren entegre bir güvenlik mimarisi kullanır. Cisco SecureX tehdit yanıtıyla, bu gözlemlenebilirleri "Investigate" kullanıcı arayüzüne yapıştırabilir veya herhangi bir web sayfasındaki kolay tarayıcı eklentisini kullanabilinmesini sağlamaktadır.İstihbarat kaynaklarından ve güvenlik ürünlerinden gelen tüm bilgileri tek bir ekranda getirir ve sonuçları saniyeler içinde gösterir. Doğrudan iyileştirme, tehdit istihbaratına erişi... Daha fazla »

Son Kullanıcı Güvenlik Görünürlüğü Bundan Sonra Sorun Olmayacak!

Cisco Endpoint Security Analytics ( CESA ) Cisco en az Network alanında olduğu kadar Güvenlik alanında çok ciddi yatırımlarda bulunmaktadır. Son yıllarda yaptığı büyük yatırımlarla birlikte network güvenliği alanında olduğu kadar uç noktaların ( son kullanıcıların ) da güvenliği için birçok çözüm sunmaktadır. Uç nokta güvenliği için geliştirilmiş olan bu çözümler “gelişmiş kötü amaçlı yazılım tehditlerine karşı koruyan” başarılı ürünlerdir bunlar;  AMP ( Advanced Malwere Protection ) ve Cisco Umbrella ( DNS Güvenliği ) ürünleridir. Ne kadar bu ürünler uç noktalar için oluşan tehditlerin birçoğuna güvenlik sağlıyor olsa da uç noktalarda hala çözümlenmemiş güvenlik açıklıkları oluşabilmekteydi. Cisco uç nokta güvenliğindeki bu boşlukları görünür kılabilmek için yakın zamanda Endpoint Security Analytics (CESA) çözümünü tanıttı. CESA, Cisc... Daha fazla »

SecTrail’e Dair

Günümüzün teknolojisi internet üzerinden erişilebilir uygulamalarla hayatımızı kolaylaştırıyor. Gelişen teknoloji ile iletişim protokolleri ve şifreleme metodları,günden güne daha güvenli hale geliyor. Fakat son kullanıcı etkisi değişmiyor. Son kullanıcı tarafında zayıf şifre seçimi, doğru korunmayan ve paylaşılan şifreler, güncel protokoller ile korunan sistemler için bile ciddi risk oluşturuyor. Bu riskler yüksek oranda SecTrail ile izole edilebilir.SecTrail, kurumsal ağ kullanıcılarına uzak veya yerel ağ erişimlerinde şirket veya kurumlarca belirlenen veri güvenlik politikalarına uygun olarak ek kimlik doğrulama adımları sunar.  Bu adımlar ile hedeflenen, kullanıcının gerçekliğini ikincil ve daha fazla sayıda doğrulama adımları ile sorgulamak ve bu sayede ele geçirilmiş veya el değiştirmiş dijital kullanıc... Daha fazla »

Söyleşi

Sayın Keçeciler kendinizi bizlere ve okurlarımıza kısaca tanıtır mısınız?1980 yılında Konya’da doğdum, İlk, Orta ve Lise eğitimimi Ankara’da Özel Ayşeabla Kolejinde tamamladım. Daha sonra üniversite eğitimi için İstanbul’a geldim. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1998-2002 yılları arasında hukuk eğitimimi başarılı bir şekilde tamamladım. 2002 yılında İstanbul Barosuna kayıt olarak avukatlık ruhsatımı aldım.  Lisans eğitimimden sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Özel Hukuk alanında yüksek lisans çalışmama başladım.  Yüksek Lisansı ¨Uluslararası Spor Uyuşmazlıklarının Tahkim Yoluyla Çözümlenmesi¨isimli tezim ile başarılı şekilde tamamladım.  Akademik çalışmalarıma Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Özel Hukuk Doktora programında devam etmekteyim.  2002 yılında Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding hukuk müşavirliğinde avukat olarak başladığım kariyerime dah... Daha fazla »

Söyleşi

Merhaba, kendinizden bahseder misiniz? Eğitmenliğe uzanan yolculuğunuz nerede başladı, ne kadar zamandır bu konuda çalışıyorsunuz?İ.M:Merhabalar, İsmim İlker MANSUR, 40 yaşındayım. Lisans branşım Fizik mühendisliği. 2008’den beri Network sektöründeyim. Çeşitli firmalarda çalıştım. Son 8 senedir,CCNA, CCNP eğitimi aldığım yerde yani BT Eğitim’de sırasıyla önce Danışman,sonra Eğitmen ve Danışman, sonra da Takım Lideri olarak görev yapmaktayım. Eğitmenliğe üniversite yıllarımda bir sosyal projede gönüllü matematik öğretmenliği yaparak başladım. O zamanlar, 20 yaşındaydım, simdi 40. Ömrümün yarısı eğitmenlikle geçmiş.Öğrencilerin genelde beklentileri neler ve siz bu taleplere nasıl eğiliyorsunuz?İ.M: Her eğitimin, her öğrencinin yapısı farklı ama birkaç kelime ile anlatmam gerekirse katılımcılar, BT Eğitim’den çıkarken, aldıklar... Daha fazla »

Webex Hayatımızda Neleri Değiştiriyor?

Cisco Webex Cloud ÇözümüSon günlerde insanların lokasyondan bağımsız iletişim kurmaları çok önemli bir hal aldı. Aynı şekilde video konferans sistemleri bu günlerde hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Bu sistemleri kullanırken aradığımız temel özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler tabii ki basitlik, güvenli olması ve hızlı iletişimi sağlıyor olması. İşte bu yazımda, Cisco’nun cloud tabanlı video konferans çözümü olan Webex Cloud çözümünden bahsedeceğim. Webex cloud çözümüne genel bakışın yanında meeting center uygulamasından da bahsedeceğim. Meeting center ile beraber daha farklı özelliklere sahip olan event center ve training center gibi daha farklı hizmetler sunan uygulamalar da bulunmaktadır. Tüm bu uygulamalar tek bir platformda... Daha fazla »

Konteyner Teknolojileri Hakkında

Cloud teknolojilerinin günümüzde aktif kullanılması sonucu konteyner kavramlarını sık sık duyar olduk. Bu başlıklara kısaca göz atalım. Docker Nedir:  Docker Daemon tarafından Linux çekirdeği içerisinde birbirinden izole olarak çalıştırılan process’lerin her birine verilen isimdir. Yazılım geliştiriciler ve sistemciler için geliştirilen açık kaynaklı bir sanallaştırma platformudur. Docker’ın asıl işi yalıtılmış bölgede, bütün uygulamaları sıkıntısız bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Kubernetes : GO dilinde yazılmış ve Google tarafından geliştirilmiştir.  Mevcut konteyner haline getirilmiş uygulamaları otomatik olarak ekleme, sayılarını arttırma veya azaltma gibi yönetimsel kümeleme aracıdır. Uygulamaların konumlandırılması ve ölçeklendirilmesi için temel mekanizmalar sağlar. Kubernetes, Cloud Native Computing Foundation ( CNCF) tarafından host edilmektedir. Dinamik olarak programlanmış mikro hizme... Daha fazla »

Eğitim Seçeneklerimiz Hakkında

BT Eğitim bünyesinde vermis olduğumuz eğitimleri kısaca detaylandırarak, çalışanlarınızın eğitimi, kişisel gelişiminiz ve kariyer yolunuz için en doğru olan seçenekle ilerlemenize yardımcı olmak istiyoruz. Uzun ve Kısa Süreli Eğitimler: IT Dünyasında genelde egitimler 5 günlük ardışık biçimde planlanan eğitimlerdir. Sabah 09:30 ile 16:30 arasında yapılan bu eğitimlerde; haftalık net 30 saat ders yapılmaktadır ve uygulamalı labaratuar çalışmaları ile öğrencilerin eğitmenle karşılıklı çalışması ve aktif katılımı gerçekleşmektedir. Konu  başlığına göre birkaç günlük eğitimler de vardır. BT Eğitim olarak, eğitim verdiğimiz teknoloji markasının küresel olarak yayınladıgı, standard sürelere uygun şekilde eğitimi sağlayıp, birebir aynı müfredatı uygulamaktayız. Uzun süreli eğitimler haftasonu cumartesi ve pazar günleri sabah yarım gü... Daha fazla »

SD-WAN ile Alışkanlıklar Değişiyor

Merhaba, Uzun süredir bu makaleyi yazmak istiyordum fakat ancak vakit bulabiliyorum. Özellikle son zamanlarda müşterilerde bu konu çok dikkat çekmeye başladı ve bu konu ile ilgili çok fazla soru gelmesi sebebi ile bu makaleyi yazmak istedim. Uzun zamandır stabil giden network dünyasındaki teknolojiler artık değişmeye başlıyor. SDN teknolojileri ile Data Center içinde başlayan değişimler artık WAN’a sıçramış durumda. Peki amaç ne? Bu değişimin tabii ki tek bir amacı yok ama ilk başta gelenler ; uygulamalara daha hızlı ve stabil erişim, görünürlüğü arttırmak (visibility), operasyonel maliyetleri düşürmek ve yönetimi basitleştirmek.   Wide area networklerde şubelerimizin merkeze bağlantısını yapmak için çeşitli yöntemleri kullanıyoruz. Bu yöntemler gene... Daha fazla »

Randevu ve bilgi talebi için : +90 (212) 274 69 98